Since 1921, Cloyes has been the trusted leader in automotive timing systems. Our timing chains are built to synchronize crankshaft and camshaft rotation with absolute accuracy, ensuring precise valve timing and long-term engine performance. Available as stand-alone chains or in complete kits, Cloyes timing chains are manufactured from premium materials, heat-treated, pre-stressed and engineered for a perfect chain-to-sprocket tooth fit - delivering quiet operation, durability, and OE-level performance you can count on. To ensure total timing system integrity, Cloyes recommends replacing the chain along with the tensioners, guides, and sprockets during service. Trusted by professionals for over a century & backed by an industry-leading warranty and technical support.
- Pre-stressed and heat-treated steel construction for increased strength, and wear resistance, delivering long-term durability even in high-stress environments.
- Cloyes chains are engineered and manufactured with precision pitch control to ensure optimal chain-to-sprocket fit reducing noise, minimizing fatigue, and maintaining accurate timing.
- Designed in the USA and manufactured using premium materials for OE-level fit and function, allowing for smooth installation and reliable performance.
- Each part is extensively tested for function, fitment, and durability to ensure consistent quality and optimal performance, reducing the risk of comebacks.
- Available in application-specific kit or as a stand-alone chain, offering installation flexibility and convenience.
- Backed by Limited Lifetime Warranty and over 100 years in engineering leadership with unmatched technical support and repair confidence in every component.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1987-1994 | Chevrolet Blazer |
| 1985-1986 | Chevrolet C10 |
| 1985-1986 | Chevrolet C10 Suburban |
| 1988-1999 | Chevrolet C1500 |
| 1992-1999 | Chevrolet C1500 Suburban |
| 1985-1986 | Chevrolet C20 |
| 1985-1986 | Chevrolet C20 Suburban |
| 1988-2000 | Chevrolet C2500 |
| 1992-1999 | Chevrolet C2500 Suburban |
| 1985-1986 | Chevrolet C30 |
| 1995-2000 | Chevrolet C35 |
| 1988-2000 | Chevrolet C3500 |
| 1991-1995 | Chevrolet C3500HD |
| 1996-2002 | Chevrolet Express 1500 |
| 1996-2002 | Chevrolet Express 2500 |
| 1996-2002 | Chevrolet Express 3500 |
| 1987-1993 | Chevrolet G10 |
| 1985-1995 | Chevrolet G20 |
| 1985-1996 | Chevrolet G30 |
| 1985-1986 | Chevrolet K10 |
| 1985-1986 | Chevrolet K10 Suburban |
| 1988-1999 | Chevrolet K1500 |
| 1992-1999 | Chevrolet K1500 Suburban |
| 1985-1986 | Chevrolet K20 |
| 1985-1986 | Chevrolet K20 Suburban |
| 1988-2000 | Chevrolet K2500 |
| 1992-1999 | Chevrolet K2500 Suburban |
| 1985-1986 | Chevrolet K30 |
| 1988-2000 | Chevrolet K3500 |
| 1985-1989 | Chevrolet P20 |
| 1985-1999 | Chevrolet P30 |
| 2001-2002 | Chevrolet P30 |
| 1987 | Chevrolet R10 |
| 1987-1988 | Chevrolet R10 Suburban |
| 1989-1991 | Chevrolet R1500 Suburban |
| 1987-1988 | Chevrolet R20 |
| 1987-1988 | Chevrolet R20 Suburban |
| 1989 | Chevrolet R2500 |
| 1989-1991 | Chevrolet R2500 Suburban |
| 1987-1988 | Chevrolet R30 |
| 1989-1991 | Chevrolet R3500 |
| 2004-2007 | Chevrolet Silverado 3500 |
| 1993 | Chevrolet Suburban |
| 1995-2000 | Chevrolet Tahoe |
| 1987 | Chevrolet V10 |
| 1987-1988 | Chevrolet V10 Suburban |
| 1989-1991 | Chevrolet V1500 Suburban |
| 1987 | Chevrolet V20 |
| 1987-1988 | Chevrolet V20 Suburban |
| 1989-1991 | Chevrolet V2500 Suburban |
| 1987-1988 | Chevrolet V30 |
| 1989-1991 | Chevrolet V3500 |
| 1996-2003 | Chevrolet W3500 Tiltmaster |
| 1998-2003 | Chevrolet W4500 Tiltmaster |
| 1985-1986 | GMC C1500 |
| 1988-1999 | GMC C1500 |
| 1985-1986 | GMC C1500 Suburban |
| 1992-1999 | GMC C1500 Suburban |
| 1985-1986 | GMC C2500 |
| 1988-2000 | GMC C2500 |
| 1985-1986 | GMC C2500 Suburban |
| 1992-1999 | GMC C2500 Suburban |
| 1985-1986 | GMC C3500 |
| 1988-2000 | GMC C3500 |
| 1991-1995 | GMC C3500HD |
| 1987-1993 | GMC G1500 |
| 1985-1995 | GMC G2500 |
| 1985-1996 | GMC G3500 |
| 1987-1991 | GMC Jimmy |
| 1985-1986 | GMC K1500 |
| 1988-1999 | GMC K1500 |
| Attributes | |
| ASIN | B000C08INY |
| Category | Camshafts and Valvetrain |
| Chain Length | 11.5 |
| Chain Material | Steel |
| Chain Pitch | 0.5 |
| Chain Row Quantity | 1 |
| Chain Type | Single Roller |
| Chain Width | 0.63 |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Emission Code | Legal US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 7315190000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Link Quantity | 46 |
| Material | Steel |
| Meets or Exceeds Original Equipment Manufacture Specifications | Yes |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Original Equipment Replacement | Yes |
| Overall Length | 11 1/2", 11 1/2" |
| Pitch | 1/2 In. |
| Plate Quantity | 4 |
| Plates | 4.0 |
| Rollers | Single |
| Row Quantity | 1 |
| SDR Required Flag | N |
| Series | Engine Timing Chains |
| Subcategory | Timing Chains |
| Timing Mark Quantity | 1 |
| Timing Marks | Yes, Yes |
| Type | Single Roller |
| Universal Or Specific Fit | Specific |
| Width | 0.63" |
| Width (uom:in) | 0.63" |
| GTIN | 00750385400741 |