Since 1921, Cloyes has been the trusted leader in automotive timing systems. Our timing chains are built to synchronize crankshaft and camshaft rotation with absolute accuracy, ensuring precise valve timing and long-term engine performance. Available as stand-alone chains or in complete kits, Cloyes timing chains are manufactured from premium materials, heat-treated, pre-stressed and engineered for a perfect chain-to-sprocket tooth fit - delivering quiet operation, durability, and OE-level performance you can count on. To ensure total timing system integrity, Cloyes recommends replacing the chain along with the tensioners, guides, and sprockets during service. Trusted by professionals for over a century & backed by an industry-leading warranty and technical support.
- Pre-stressed and heat-treated steel construction for increased strength, and wear resistance, delivering long-term durability even in high-stress environments.
- Cloyes chains are engineered and manufactured with precision pitch control to ensure optimal chain-to-sprocket fit reducing noise, minimizing fatigue, and maintaining accurate timing.
- Designed in the USA and manufactured using premium materials for OE-level fit and function, allowing for smooth installation and reliable performance.
- Each part is extensively tested for function, fitment, and durability to ensure consistent quality and optimal performance, reducing the risk of comebacks.
- Available in application-specific kit or as a stand-alone chain, offering installation flexibility and convenience.
- Backed by Limited Lifetime Warranty and over 100 years in engineering leadership with unmatched technical support and repair confidence in every component.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2002-2006 | Chevrolet Avalanche 2500 |
| 1993-2002 | Chevrolet B7 |
| 1996-2000 | Chevrolet C2500 |
| 1996-1999 | Chevrolet C2500 Suburban |
| 1996-2000 | Chevrolet C3500 |
| 1996-2002 | Chevrolet C3500HD |
| 2003-2009 | Chevrolet C4500 Kodiak |
| 1991 | Chevrolet C5500 Kodiak |
| 2003-2009 | Chevrolet C5500 Kodiak |
| 1991-1996 | Chevrolet C60 Kodiak |
| 1997-2009 | Chevrolet C6500 Kodiak |
| 1991-1996 | Chevrolet C70 Kodiak |
| 1997-2009 | Chevrolet C7500 Kodiak |
| 1996-2002 | Chevrolet Express 3500 |
| 1996-2000 | Chevrolet K2500 |
| 1996-1999 | Chevrolet K2500 Suburban |
| 1996-2000 | Chevrolet K3500 |
| 1996-1999 | Chevrolet P30 |
| 1992-1996 | Chevrolet P6000 |
| 2001-2006 | Chevrolet Silverado 2500 HD |
| 2001-2006 | Chevrolet Silverado 3500 |
| 2001-2006 | Chevrolet Suburban 2500 |
| 1997-1998 | Chevrolet T6500 |
| 1997-1998 | Chevrolet T7500 |
| 1991 | GMC B6000 |
| 1993-2002 | GMC B7 |
| 1996-2000 | GMC C2500 |
| 1996-1999 | GMC C2500 Suburban |
| 1996-2000 | GMC C3500 |
| 1996-2002 | GMC C3500HD |
| 2003-2008 | GMC C4500 Topkick |
| 1991 | GMC C5000 Topkick |
| 2003-2008 | GMC C5500 Topkick |
| 1991-1996 | GMC C6000 Topkick |
| 1997-2008 | GMC C6500 Topkick |
| 1991-1996 | GMC C7000 Topkick |
| 1997-2008 | GMC C7500 Topkick |
| 1996-2000 | GMC K2500 |
| 1996-1999 | GMC K2500 Suburban |
| 1996-2000 | GMC K3500 |
| 1996-1999 | GMC P3500 |
| 1992-1996 | GMC P6500 |
| 1996-2002 | GMC Savana 3500 |
| 2001-2006 | GMC Sierra 2500 HD |
| 2001-2006 | GMC Sierra 3500 |
| 1997-1998 | GMC T6500 |
| 1997-1998 | GMC T7500 |
| 2001 | GMC Yukon XL 2500 |
| Attributes | |
| ASIN | B000C0D08M |
| Category | Camshafts and Valvetrain |
| Chain Length | 12.375 |
| Chain Material | Steel |
| Chain Pitch | 0.5 |
| Chain Row Quantity | 1 |
| Chain Type | Single Roller |
| Chain Width | 0.63 |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Emission Code | Legal US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 7315190000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Link Quantity | 50 |
| Material | Steel |
| Meets or Exceeds Original Equipment Manufacture Specifications | Yes |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Original Equipment Replacement | Yes |
| Overall Length | 12 3/8", 12 3/8" |
| Pitch | 1/2 In. |
| Plate Quantity | 4 |
| Plates | 4.0 |
| Rollers | Single |
| Row Quantity | 1 |
| SDR Required Flag | N |
| Series | Engine Timing Chains |
| Subcategory | Timing Chains |
| Timing Marks | No, No |
| Type | Single Roller |
| Universal Or Specific Fit | Specific |
| Width | 0.63" |
| Width (uom:in) | 0.63" |
| GTIN | 00750385403711 |