Since 1921, Cloyes has been the trusted leader in automotive timing systems. Our timing chains are built to synchronize crankshaft and camshaft rotation with absolute accuracy, ensuring precise valve timing and long-term engine performance. Available as stand-alone chains or in complete kits, Cloyes timing chains are manufactured from premium materials, heat-treated, pre-stressed and engineered for a perfect chain-to-sprocket tooth fit - delivering quiet operation, durability, and OE-level performance you can count on. To ensure total timing system integrity, Cloyes recommends replacing the chain along with the tensioners, guides, and sprockets during service. Trusted by professionals for over a century & backed by an industry-leading warranty and technical support.
- Pre-stressed and heat-treated steel construction for increased strength, and wear resistance, delivering long-term durability even in high-stress environments.
- Cloyes chains are engineered and manufactured with precision pitch control to ensure optimal chain-to-sprocket fit reducing noise, minimizing fatigue, and maintaining accurate timing.
- Designed in the USA and manufactured using premium materials for OE-level fit and function, allowing for smooth installation and reliable performance.
- Each part is extensively tested for function, fitment, and durability to ensure consistent quality and optimal performance, reducing the risk of comebacks.
- Available in application-specific kit or as a stand-alone chain, offering installation flexibility and convenience.
- Backed by Limited Lifetime Warranty and over 100 years in engineering leadership with unmatched technical support and repair confidence in every component.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2008-2009 | Buick LaCrosse |
| 2004-2007 | Buick Rainier |
| 2022-2023 | Cadillac CT5 |
| 2004-2007 | Cadillac CTS |
| 2009-2019 | Cadillac CTS |
| 2002-2005 | Cadillac Escalade |
| 2007-2023 | Cadillac Escalade |
| 2003-2022 | Cadillac Escalade ESV |
| 2002-2013 | Cadillac Escalade EXT |
| 2007-2013 | Chevrolet Avalanche |
| 2005-2006 | Chevrolet Avalanche 1500 |
| 2010-2022 | Chevrolet Camaro |
| 2011-2017 | Chevrolet Caprice |
| 2007-2018 | Chevrolet Cheyenne |
| 2009-2012 | Chevrolet Colorado |
| 2005-2022 | Chevrolet Corvette |
| 2005-2014 | Chevrolet Express 1500 |
| 2005-2022 | Chevrolet Express 2500 |
| 2005-2022 | Chevrolet Express 3500 |
| 2010-2015 | Chevrolet Express 4500 |
| 2010-2015 | Chevrolet Express Cargo |
| 2010-2015 | Chevrolet Express Pasajeros |
| 2006-2009 | Chevrolet Impala |
| 2006-2007 | Chevrolet Monte Carlo |
| 2003-2023 | Chevrolet Silverado 1500 |
| 2007 | Chevrolet Silverado 1500 Classic |
| 2001-2003 | Chevrolet Silverado 1500 HD |
| 2005-2006 | Chevrolet Silverado 1500 HD |
| 2007 | Chevrolet Silverado 1500 HD Classic |
| 2019 | Chevrolet Silverado 1500 LD |
| 2022 | Chevrolet Silverado 1500 LTD |
| 1999-2018 | Chevrolet Silverado 2500 |
| 2001-2023 | Chevrolet Silverado 2500 HD |
| 2007 | Chevrolet Silverado 2500 HD Classic |
| 2001-2006 | Chevrolet Silverado 3500 |
| 2008-2013 | Chevrolet Silverado 3500 |
| 2015-2018 | Chevrolet Silverado 3500 |
| 2007 | Chevrolet Silverado 3500 Classic |
| 2007-2023 | Chevrolet Silverado 3500 HD |
| 2005 | Chevrolet Sonora |
| 2014-2017 | Chevrolet SS |
| 2005-2006 | Chevrolet SSR |
| 2014-2023 | Chevrolet Suburban |
| 2005-2014 | Chevrolet Suburban 1500 |
| 2006-2013 | Chevrolet Suburban 2500 |
| 2016-2019 | Chevrolet Suburban 3500 HD |
| 2005-2023 | Chevrolet Tahoe |
| 2006-2009 | Chevrolet Trailblazer |
| 2005 | Chevrolet Trailblazer EXT |
| 2005-2008 | Chevrolet W3500 Tiltmaster |
| 2005-2010 | Chevrolet W4500 Tiltmaster |
| 2009-2012 | GMC Canyon |
| 2005-2009 | GMC Envoy |
| 2003-2006 | GMC Envoy XL |
| 2004-2005 | GMC Envoy XUV |
| 2003-2014 | GMC Savana 1500 |
| 2003-2022 | GMC Savana 2500 |
| 2003-2022 | GMC Savana 3500 |
| 2009-2015 | GMC Savana 4500 |
| 2007-2017 | GMC Sierra |
| 2001-2022 | GMC Sierra 1500 |
| 2007 | GMC Sierra 1500 Classic |
| 2002-2003 | GMC Sierra 1500 HD |
This item is a component of the following packages: 9-4205S, 9-4205SA, 9-4205SB, C-3220, C-3227, C-3229
| Attributes | |
| ASIN | B000CFN6WW |
| Category | Camshafts and Valvetrain |
| Chain Length | 11.125 |
| Chain Material | Steel |
| Chain Pitch | 0.375 |
| Chain Row Quantity | 1 |
| Chain Type | Single Roller |
| Chain Width | 0.52 |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Emission Code | Legal US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 7315190000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Link Quantity | 60 |
| Material | Steel |
| Meets or Exceeds Original Equipment Manufacture Specifications | Yes |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Original Equipment Replacement | Yes |
| Overall Length | 11 1/8", 11 1/8" |
| Pitch | 3/8 In. |
| Plate Quantity | 4 |
| Plates | 4.0 |
| Rollers | Single |
| Row Quantity | 1 |
| SDR Required Flag | N |
| Series | Engine Timing Chains |
| Subcategory | Timing Chains |
| Timing Marks | No, No |
| Type | Single Roller |
| Universal Or Specific Fit | Specific |
| Width | 0.52" |
| Width (uom:in) | 0.52" |
| GTIN | 00750385801784 |