Since 1921, Cloyes has been the trusted leader in automotive timing systems. Our timing chains are built to synchronize crankshaft and camshaft rotation with absolute accuracy, ensuring precise valve timing and long-term engine performance. Available as stand-alone chains or in complete kits, Cloyes timing chains are manufactured from premium materials, heat-treated, pre-stressed and engineered for a perfect chain-to-sprocket tooth fit - delivering quiet operation, durability, and OE-level performance you can count on. To ensure total timing system integrity, Cloyes recommends replacing the chain along with the tensioners, guides, and sprockets during service. Trusted by professionals for over a century & backed by an industry-leading warranty and technical support.
- Pre-stressed and heat-treated steel construction for increased strength, and wear resistance, delivering long-term durability even in high-stress environments
- Cloyes chains are engineered and manufactured with precision pitch control to ensure optimal chain-to-sprocket fit reducing noise, minimizing fatigue, and maintaining accurate timing
- Designed in the USA and manufactured using premium materials for OE-level fit and function, allowing for smooth installation and reliable performance
- Each part is extensively tested for function, fitment, and durability to ensure consistent quality and optimal performance, reducing the risk of comebacks
- Available in application-specific kit or as a stand-alone chain, offering installation flexibility and convenience
- Backed by Limited Lifetime Warranty and over 100 years in engineering leadership with unmatched technical support and repair confidence in every component
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1977-1981 | Buick Century |
| 1991-1996 | Buick Commercial Chassis |
| 1978 | Buick LeSabre |
| 1982 | Buick LeSabre |
| 1977-1987 | Buick Regal |
| 1991-1996 | Buick Roadmaster |
| 1977-1979 | Buick Skylark |
| 1990-1992 | Cadillac Brougham |
| 1966-1967 | Cadillac Calais |
| 1992-1996 | Cadillac Commercial Chassis |
| 1953-1955 | Cadillac DeVille |
| 1966-1967 | Cadillac DeVille |
| 1953-1955 | Cadillac Eldorado |
| 1966-1967 | Cadillac Eldorado |
| 1999-2000 | Cadillac Escalade |
| 1966-1967 | Cadillac Fleetwood |
| 1993-1996 | Cadillac Fleetwood |
| 1950-1955 | Cadillac Series 60 Fleetwood |
| 1950-1951 | Cadillac Series 61 |
| 1950-1955 | Cadillac Series 62 |
| 1950-1955 | Cadillac Series 75 Fleetwood |
| 1969 | Checker Deluxe |
| 1965-1982 | Checker Marathon |
| 1985-1998 | Chevrolet Astro |
| 1967-1975 | Chevrolet Bel Air |
| 1981 | Chevrolet Bel Air |
| 1967-1972 | Chevrolet Biscayne |
| 1969-1974 | Chevrolet Blazer |
| 1987-1998 | Chevrolet Blazer |
| 1969-1972 | Chevrolet Brookwood |
| 1975-1986 | Chevrolet C10 |
| 1967-1974 | Chevrolet C10 Pickup |
| 1968-1986 | Chevrolet C10 Suburban |
| 1988-1999 | Chevrolet C1500 |
| 1992-1999 | Chevrolet C1500 Suburban |
| 1975-1986 | Chevrolet C20 |
| 1967-1974 | Chevrolet C20 Pickup |
| 1968-1986 | Chevrolet C20 Suburban |
| 1988-2000 | Chevrolet C2500 |
| 1992-1999 | Chevrolet C2500 Suburban |
| 1975-1986 | Chevrolet C30 |
| 1967-1974 | Chevrolet C30 Pickup |
| 1983 | Chevrolet C35 |
| 1988-2000 | Chevrolet C3500 |
| 1991-1995 | Chevrolet C3500HD |
| 1967-1997 | Chevrolet Camaro |
| 1967-1996 | Chevrolet Caprice |
| 1967-1973 | Chevrolet Chevelle |
| 1967-1968 | Chevrolet Chevy II |
| 1991-1992 | Chevrolet Commercial Chassis |
| 1994 | Chevrolet Commercial Chassis |
| 1967-1982 | Chevrolet Corvette |
| 1984-1996 | Chevrolet Corvette |
| 1967-1987 | Chevrolet El Camino |
| 1969-1970 | Chevrolet Estate |
| 1996-2002 | Chevrolet Express 1500 |
| 1996-2002 | Chevrolet Express 2500 |
| 1996-2002 | Chevrolet Express 3500 |
| 1975-1995 | Chevrolet G10 |
| 1968-1974 | Chevrolet G10 Van |
| 1975-1995 | Chevrolet G20 |
| 1968-1974 | Chevrolet G20 Van |
| 1975-1980 | Chevrolet G30 |
| 1982-1996 | Chevrolet G30 |
| 1973-1974 | Chevrolet G30 Van |
| 1967-1985 | Chevrolet Impala |
| 1994-1996 | Chevrolet Impala |
| 1975-1986 | Chevrolet K10 |
This item is a component of the following packages: C-3001K, C-3017, C-3039, C-3056K, C-3059K, C-3064K, C-3090, C-3228
| Attributes | |
| ASIN | B000P5B0KO |
| Category | Camshafts and Valvetrain |
| Chain Length | 11.375 |
| Chain Material | Steel |
| Chain Pitch | 0.5 |
| Chain Row Quantity | 1 |
| Chain Type | Inverted Tooth |
| Chain Width | 0.62 |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Emission Code | Legal US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 7315190000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Link Quantity | 46 |
| Material | Steel |
| Meets or Exceeds Original Equipment Manufacture Specifications | Yes |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Original Equipment Replacement | Yes |
| Overall Length | 11 3/8", 11 3/8" |
| Pitch | 1/2 In. |
| Plate Quantity | 9 |
| Plates | 9.0 |
| Rollers | Inverted |
| Row Quantity | 1 |
| SDR Required Flag | N |
| Series | Engine Timing Chains |
| Subcategory | Timing Chains |
| Timing Marks | No |
| Type | Inverted Tooth |
| Universal Or Specific Fit | Specific |
| Width | 0.62" |
| Width (uom:in) | 0.62" |
| GTIN | 00750385300751 |